Pączki brzozy można już zrywać od końca zimy aż do chwili kiedy pączek nie pęknie i nie pojawią się zielone listki,w późniejszym okresie czasu a więc kwietniu-maju możemy również zbierać pączki kwiatowe a kiedy listki ładnie się wykształcą to zbieramy młode listki.Jednak na chwilę obecną opiszę jakie działanie mają paczki brzozy i jak można je przetwarzać.Pączki brzozy działają napotnie moczopędnie i przeciwobrzękowo.Działają odkażająco na krew oraz drogi moczowe,stanowiąc profilaktykę przeciw kamicy moczowej.Wzmagają procesy żółciotwórcze.Oddziałują także przeciwzapalnie,przynosząc ulgę między innymi w stanach reumatycznych.Pączki brzozy zaleca się stosować u osób cierpiących na kamicę nerkową,reumatyzm,artretyzm,,stany zapalne układu moczowego i płciowego,schorzenia dermatologiczne oraz obrzęki związane z zaburzeniami pracy układu krążenia.Stosowane zewnętrznie zapobiegają problemom z wypadaniem i złą kondycją włosów,a także łupieżem i łojotokiem.
NAPAR Z PĄCZKÓW BRZOZY ŚWIEŻYCH LUB SUSZONYCH
2 łyżki rozdrobnionych pączków,zalewamy 400 ml wrzącej wody przykrywamy i odstawiamy na 30 minut.Po przecedzeniu pijemy 4 razy dziennie po 200 ml przez 3 tygodnie.W przewlekłych schorzeniach skórnych napar pijemy 2 razy dziennie rano i wieczorem po 200 ml przez okres 3 miesięcy.
INTRAKT STABILIZOWANY
szklankę świeżych lub suszonych rozdrobnionych pączków brzozy zalewamy 500 ml gorącego alkoholu 40% i odstawiamy na 2 tygodnie,po 2 tygodniach miksturę filtrujemy przez gazę i ręcznik papierowy.Miksturę stosujemy 3 razy dziennie po łyżeczce na 1/2 szklankę wody.Zewnętrznie używamy do łagodzenia zmian skórnych oraz łojotoku.
MACERAT
3 łyżki świeżych rozdrobnionych pączków brzozy zalewamy 300 ml zimnej niegazowanej wody mineralnej,przykrywamy i odstawiamy na 8 godzin.Po przecedzeniu pijemy raz dziennie 250 ml rano lub wieczorem.Macerat działa diuretycznie oczyszczając krew i drogi moczowe.
MIÓD Z PĄCZKAMI BRZOZY
mieszamy zmielone świeże lub suszone pączki z miodem w proporcji 1:1,dodajemy do całości 1/2 łyżeczki alkoholu 40% i dobrze mieszamy,spożywamy po małej łyżeczce rano i wieczorem,działa oczyszczająco,odtruwająco oraz wzmacniająco.
Jestem zielarzem fitoterapeutą z zamiłowania i wykształcenia na moim blogu przedstawiam państwu ziołowe maści,mieszanki ziołowe oraz różnego rodzaju porady i przepisy.Tutaj również postaram się opisać jak największą ilość ziół zapraszam serdecznie do przeglądania myślę że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
O mnie
- Zielarz Barbara Biernacka
- Zielarz fitoterapeuta , naturopata i hirudoterapeuta. Udzielam porad z zakresu zielarstwa ,przygotowuję autorskie mieszanki ziołowe pod konkretne dolegliwości.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
RUMIANEK POSPOLITY SZEROKIE ZASTOSOWANIE W ZIELARSTWIE.
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) jest rośliną leczniczą, która od wieków cieszy się popularnością w medycynie naturalnej. Jego dz...
-
Pączki brzozy można już zrywać od końca zimy aż do chwili kiedy pączek nie pęknie i nie pojawią się zielone listki,w późniejszym okresie cza...
-
Imbir jest ziołem o wielu zastosowaniach leczniczych i jest szeroko dostępny w medycynie ludowej na całym świecie. Oto kilka przykładów jak...
-
Bluszczyk kurdybanek jest dziś powszechnie występującą rośliną,przez niektórych uznawaną wręcz za uciążliwy chwast.Najczęściej można go spot...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz