Bluszczyk kurdybanek jest dziś powszechnie występującą rośliną,przez niektórych uznawaną wręcz za uciążliwy chwast.Najczęściej można go spotkać w ciemnych wilgotnych lasach,a także w sadach,ogrodach ,na łąkach.W miejscach nasłonecznionych i suchych rośnie słabo.Surowcem zielarskim jest część nadziemna czyli ziele bluszczyka.Najlepsza pora zbiorów to maj lub początek czerwca jak roślina kwitnie,jest również możliwość późniejszego zbioru i wtedy zbieramy tylko młode pędy.Bluszczyk kurdybanek zawiera olejki eteryczne około 0,06% dlatego ma dosyć wyrazisty korzenny aromat,w roślinie zawarte są również garbniki,żywice,cholina,witaminy i sole mineralne.Działanie i zastosowanie bluszczyka jest bardzo szerokie pobudza trawienie,stymuluje wydzielanie żółci oraz soków trawiennych,a także wspiera pracę wątroby.Działa wspomagająco przy nieżytach oskrzeli,kaszlu,astmie.Stosowany zewnętrznie niweluje problemy skórne (rany,wrzody,trądzik).Mało znanym zastosowaniem tej rośliny jest pomoc w przypadku dny moczanowej inaczej podagry.Bluszczyk kurdybanek często stosowany jest jako roślina jadalna.Najprościej dodać świeże ziele do sałatki jednak musimy pamiętać aby nie za dużo dlatego że ma intensywny smak i zapach.
JAK WYKORZYSTAĆ BLUSZCZYK KURDYBANEK.
Można zrobić napar łyżeczkę suchego ziela zalać szklanką wrzątku przykryć i odstawić na 30 minut przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki przy skłonnościach do wysypek i problemach skórnych.
Można zrobić kąpiel 50 g suchego ziela zalać 2 litrami wrzącej wody przykryć na 15 minut wlać do miski i moczyć nogi raz dziennie przez 20 minut przy dolegliwościach związanych z podagrą.
Można robić okłady 3 garście świeżego ziela zmiażdżyć w moździerzu lub innym pojemniku następnie papkę przykładać na wrzody,zmiany skórne,świąd,świerzb.Najlepiej zrobić okład z gazy i zmieniać go co kilka godzin.
Jestem zielarzem fitoterapeutą z zamiłowania i wykształcenia na moim blogu przedstawiam państwu ziołowe maści,mieszanki ziołowe oraz różnego rodzaju porady i przepisy.Tutaj również postaram się opisać jak największą ilość ziół zapraszam serdecznie do przeglądania myślę że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
O mnie
- Zielarz Barbara Biernacka
- Zielarz fitoterapeuta , naturopata i hirudoterapeuta. Udzielam porad z zakresu zielarstwa ,przygotowuję autorskie mieszanki ziołowe pod konkretne dolegliwości.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
RUMIANEK POSPOLITY SZEROKIE ZASTOSOWANIE W ZIELARSTWIE.
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) jest rośliną leczniczą, która od wieków cieszy się popularnością w medycynie naturalnej. Jego dz...
-
Pączki brzozy można już zrywać od końca zimy aż do chwili kiedy pączek nie pęknie i nie pojawią się zielone listki,w późniejszym okresie cza...
-
Imbir jest ziołem o wielu zastosowaniach leczniczych i jest szeroko dostępny w medycynie ludowej na całym świecie. Oto kilka przykładów jak...
-
Bluszczyk kurdybanek jest dziś powszechnie występującą rośliną,przez niektórych uznawaną wręcz za uciążliwy chwast.Najczęściej można go spot...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz